skup aut Warszawa
Formularz Wyceny

Czym właściwie jest złomowanie? Złomowanie to uznawanie za nieużyteczne, nie nadające się do dalszej eksploatacji przedmiotów, samochodów, lub innych środków technicznych. Najczęściej złomowanie ma miejsce na skutek zużycia, lub uszkodzenia. Zazwyczaj rzeczy te nie nadają się również do naprawy lub remontu.

Czy złomowanie auta się opłaca?

Niekiedy zdarza się tak, że auto, które posiadamy nie nadaje się już do dalszego użytkowania, a jego ciągłe naprawy znacznie przekroczyłyby budżet i po prostu są one nieopłacalne. Wówczas warto skorzystać z możliwości złomowania. Zanim podejmiemy decyzję o złomowaniu warto skonsultować się z ubezpieczycielem, gdyż musimy mieć na uwadze możliwość odzyskania utraconych składek ubezpieczenia od dnia złomowania.

Należy wówczas udać się do ubezpieczalni i przekalkulować zyski i straty. Ponad to, pomyśleć można, że możemy sprzedać auto, jeśli nie chcemy go dalej eksploatować. Sprzedaż to dobre rozwiązanie, ale w przypadku gdy mimo starej daty produkcji samochód jest w dobrym stanie technicznym. Nie zagraża bezpieczeństwu i spełnia swoje funkcje. Ciężko jednak na takie auto znaleźć chętnego kupca i wówczas i tak podejmuje się decyzję o złomowaniu. Przed oddaniem pojazdu na złomowisko warto zapoznać się z obowiązującym prawem dotyczącym złomowania, ponieważ nie można pojazdu zostawić „od tak” na złomowisku.

auto na złom

Co zrobić by zezłomować pojazd?

Po pierwsze należy wyrejestrować pojazd w urzędzie, ale aby to zrobić trzeba mieć konkretny powód. Jednym z nich może być wywóz samochodu za granicę kraju i chęć zarejestrowania go w innym, w momencie gdy pojazd został skradziony, oraz dochodzi do przekazania auta osobie, która zajmuje się demontażem pojazdów lub skup aut w Warszawie lub innym mieście, wszędzie działa to na tych samych zasadach.

Należy wówczas poczekać na stosowny dokument od urzędu, potwierdzający wyrejestrowanie samochodu, a od osoby, która zajmuje się demontażem aut otrzymujemy zaświadczenie o zezłomowaniu. Kopię dokumentu należy dostarczyć do urzędu do działu komunikacji składając wniosek o wyrejestrowanie.

Prawo określa czas na dokonanie takiej operacji i jest to aż 30 dni. Pamiętajmy, że samochód oddawany na złom, musi być w miarę kompletny, gdyż podstawą jest waga pojazdu. Staje demontażu lub skupy aut określają cennik, ale waga nie może być mniejsza niż 90% masy własnej auta określonej w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Określenie kosztów, czyli kto komu i ile płaci?

Przy złomowaniu samochodu zasada jest prosta, korzyść jest po stronie właściciela pojazdu. Wysokość kwoty, jak już wcześniej wspomniano zależy od wagi samochodu i w przypadku samochodów osobowych waha się między 300, a 500zł. Jeśli te kwoty nie wydają się niebotyczne, to musimy sobie uświadomić, że jest to właściwie zapłata za wrak, a więc i tak właściciel korzysta. Pamiętajmy zatem o przestrzeganiu procedur legalnego złomowania, oraz kontakcie z odpowiednimi działami komunikacji w urzędach, a także dotrzymywaniu terminów.

Skontaktuj się z nami

Dane Kontaktowe

AutoskupMichał - oddział
Warszawa
ul. Linneusza 10
02-792 Warszawa
Nip 1251540390
Numer telefonu:
698 737 227
Email:
biuro@skupaut.waw.pl
Copyright 2023 © Skup Aut Warszawa
crossmenuchevron-down